Gazeta Podatkowa nr 59 (2142) z dnia 22.07.2024
Zwrot części podatku rolnego za 2024 r.
Odziedziczyłem po mamie spadek, w którego skład wchodzą nieruchomości, m.in. grunty rolne. Jaki podatek i w jakiej wysokości muszę płacić z tytułu posiadania wspomnianych nieruchomości?
Czytelnik z tytułu posiadania gruntów rolnych musi płacić podatek rolny. Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne (z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza). Podstawę opodatkowania podatkiem rolnym stanowi dla gruntów gospodarstw rolnych - liczba hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego, natomiast dla pozostałych gruntów - liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków. Podatek rolny za rok podatkowy wynosi od 1 ha przeliczeniowego gruntów w przypadku gruntów gospodarstw rolnych - równowartość pieniężną 2,5 q żyta oraz od 1 ha gruntów dla pozostałych gruntów - równowartość pieniężną 5 q żyta, obliczone według średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy. Średnią cenę skupu żyta, o której mowa, ustala się na podstawie komunikatu Prezesa GUS, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski" w terminie do dnia 20 października roku poprzedzającego rok podatkowy. W 2024 r. stawka podatku rolnego zgodnie ze wskazanym wyliczeniem wynosi 224,075 zł od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych (równowartość 2,5 q) oraz 448,15 zł od 1 ha gruntów pozostałych (równowartość 5 q).
Niektórzy podatnicy tego podatku najprawdopodobniej będą mieć możliwość otrzymania zwrotu części zapłaconego podatku. Tak wynika z projektu ustawy o pomocy dla producentów rolnych w zapłacie części podatku rolnego za 2024 r. (druk nr UD35 z wykazu RCL). Zwrot ma przysługiwać producentom rolnym będącym podatnikami podatku rolnego od gruntów gospodarstwa rolnego, a także będącym mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) 2022/2472 uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym (...), w kwocie stanowiącej iloczyn liczby hektarów przeliczeniowych stanowiących podstawę opodatkowania podatkiem rolnym za 2024 r. oraz różnicy między równowartością pieniężną 2,5 q żyta obliczoną według ceny skupu żyta przyjętej przez organ podatkowy jako podstawa obliczenia podatku rolnego za 2024 r. i równowartością pieniężną 2,5 q żyta obliczoną według ceny skupu żyta przyjętej przez organ podatkowy jako podstawa obliczenia podatku rolnego za 2023 r. Pomoc ma być przyznawana, w drodze decyzji, przez organ podatkowy właściwy do ustalenia wysokości podatku rolnego za 2024 r., na wniosek producenta rolnego.
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|