Gazeta Podatkowa nr 9 (1363) z dnia 30.01.2017
Opodatkowanie transformatorów w stacji energetycznej
Transformatory stanowią integralną część sieci energetycznej zakładu, połączone z całą siecią energetyczną tworzą jedną funkcjonalną całość techniczno-użytkową w ramach sieci elektroenergetycznej, której zadaniem jest przesył i przekształcenie prądu. W konsekwencji dowodzi to, iż stanowią odrębną budowlę w rozumieniu ustawy i podatkach i opłatach lokalnych. Tym samym transformatory podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na tych samych zasadach co budowle.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka planuje nabyć zabudowaną nieruchomość, w skład której wejdą m.in. budynki stacji energetycznej oraz znajdujące się w nich transformatory. Stacja energetyczna jest trwale związana z gruntem, wydzielona z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiada fundamenty, dach oraz pełni funkcję zabezpieczenia, ochrony dla znajdującego się w niej transformatora. Dodatkowo spółka na przedmiotowej nieruchomości (w razie jej zakupu) zamierza wybudować nową budowlę oraz zmodernizować/rozbudować część istniejących już budowli. Spółka wskazała również, że przedmiotowe transformatory stanowią integralną część sieci energetycznej zakładu, znajdują się one wewnątrz budynków, w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach nazwanych "komorami transformatorowymi". Poprzez specjalne przepusty kablowe i szynowe połączone są z całą siecią energetyczną.
Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie odpowiedzi: czy w związku z zakupem nieruchomości zabudowanej m.in. budynkami stacji energetycznej oraz znajdującymi się w nich transformatorami będzie zobowiązana do zapłaty podatku od nieruchomości w stosunku do znajdujących się w stacjach energetycznych transformatorów?
W jej opinii przedmiotowe transformatory są maszynami elektrycznymi, a nie obiektami budowlanymi czy urządzeniami wolnostojącymi. Tym samym nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Jasło uznał za nieprawidłowe stanowisko zaprezentowane przez spółkę.
Wskazał, że transformatory te stanowią integralną część sieci energetycznej zakładu, połączone są z całą siecią energetyczną i tworzą jedną funkcjonalną całość techniczno-użytkową w ramach sieci elektroenergetycznej. Zatem należy traktować je jako odrębną budowlę w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Na potwierdzenie swojego stanowiska Prezydent przywołał m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 lutego 2010 r., sygn. akt II FSK 1025/08. W wyroku tym Sąd jasno wskazał, że: "sieci techniczne, w tym sieci służące do przesyłania energii elektrycznej (sieci elektroenergetyczne) stanowią budowle. W skład tak rozumianej budowli jako całości użytkowo-technicznej wchodzą również urządzenia zapewniające stabilizację i przesyłanie energii w postaci stacji transformatorowych".
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Jasło z dnia 11 maja 2016 r., nr PiOL.3120.10.10.2016)
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|