Gazeta Podatkowa nr 34 (1700) z dnia 27.04.2020
Podatek od nieruchomości przy dzierżawie gruntu
Fundacja, która dzierżawi od innego podmiotu (prowadzącego działalność gospodarczą) grunt, nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości za ten grunt.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca zamierza wydzierżawić posiadane grunty fundacji, która wpisana jest m.in. do Rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego. Przedmiotem działalności fundacji jest nieodpłatna działalność statutowa, na którą składają się m.in.: organizowanie obozów dla dzieci wraz z zakwaterowaniem, działalność organizatorów turystyki, pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych, działalność klubów sportowych, działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, wypożyczanie sprzętu sportowego oraz działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej. Na przedmiotowym terenie fundacja zamierza prowadzić działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży, działalność polegającą na wspieraniu i upowszechnianiu kultury fizycznej poprzez: organizację szkoleń sportowych, organizację zawodów i imprez sportowych dla dzieci i młodzieży, organizację półkolonii i szkoleń dla dzieci znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej lub materialnej.
W związku z opisanym przyszłym zdarzeniem wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, kto powinien opłacać podatek od nieruchomości za dzierżawione grunty. W opinii właściciela obowiązek ten powinien obciążać fundację. Jednak fundacja powinna być zwolniona z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który stanowi, że zwolnieniu podlegają nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Krakowa uznał za nieprawidłowe stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę.
W udzielonej interpretacji stwierdził, że w myśl przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zasadnicze znaczenie ma jej art. 3 wskazujący na zakres podmiotowy podatku od nieruchomości. Podatnikami podatku od nieruchomości są m.in. osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej będące:
- właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- użytkownikami wieczystymi gruntów,
- posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
- wynika z umowy zawartej z właścicielem, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego,
- jest bez tytułu prawnego.
Organ podatkowy wskazał, że w opisywanym zdarzeniu przyszłym nieprawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy określające fundację jako zobowiązaną do zapłaty podatku od nieruchomości, bowiem podpisanie umowy dzierżawy nie przenosi tego obowiązku na dzierżawcę.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 14 lutego 2020 r., nr PD-03-1.3120.8.5.2019.MM)
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|