Gazeta Podatkowa nr 98 (1764) z dnia 7.12.2020
Opodatkowanie działki zajętej na farmę fotowoltaiczną
Grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, na których znajdują się elementy tworzące elektrownię fotowoltaiczną, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości od całej powierzchni zajętej według stawek najwyższych, tj. stawek, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka jawna zamierza rozpocząć inwestycję polegającą na budowie farmy fotowoltaicznej. Na inwestycję składa się montaż paneli (ogniw) fotowoltaicznych. Inwestycja będzie zajmowała część gruntu rolnego. Pozostała część działki nie będzie użytkowana.
Spółka zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie odpowiedzi na pytanie, jaką stawką podatku od nieruchomości powinna zostać opodatkowana nieruchomość, na której posadowiona zostanie inwestycja.
W opinii wnioskodawcy cała działka sklasyfikowana jako grunty rolne, na której posadowiona zostanie inwestycja opodatkowana powinna zostać podatkiem rolnym. Spółka wskazała, że nie zamierza osiągać zarobku z planowanej inwestycji. Natomiast energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną wykorzystywana będzie na potrzeby własne i nie będzie podlegać dalszej sprzedaży, z której inwestor mógłby osiągnąć zarobek. Żadna część gruntu, na którym posadowiona ma zostać inwestycja, nie będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej w rozumieniu Prawa przedsiębiorców.
ZDANIEM WÓJTA GMINY:
Wójt Gminy Zduńska Wola uznał stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę za nieprawidłowe.
Organ podatkowy wskazał, że nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że grunty, na których realizowana będzie inwestycja energetyczna, będą mieć klasyfikację inną niż rolna lub leśna. Tego typu grunty, jako będące w posiadaniu przedsiębiorcy i związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki właściwej dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wójt gminy wskazał, że nie ma znaczenia, iż pozyskiwana energia będzie wykorzystywana na potrzeby własne spółki, bowiem istotą spółki jawnej jest prowadzenie przedsiębiorstwa, a więc wykonywanie działalności zarobkowej. Tym samym wykorzystywanie energii elektrycznej dla prowadzenia przedsiębiorstwa uznać należy za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Wydając interpretację organ podatkowy powołał się na orzecznictwo sądów administracyjnych w zakresie opodatkowania lasów, na których znajdują się linie elektroenergetyczne, bowiem można odpowiednio odnieść je do użytków rolnych, na których usytuowana jest elektrownia fotowoltaiczna (wyrok NSA z dnia 4 lipca 2017 r., sygn. akt II FSK 1540/15, wyrok NSA z dnia 9 marca 2017 r., sygn. akt II FSK 1987/15, wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Gd 1641/17, oraz wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 7 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Go 6/18).
(interpretacja indywidualna Wójta Gminy Zduńska Wola z dnia 1 czerwca 2020 r., nr FWP.310.1.2020.EM)
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
12.11.2024 (wtorek)
15.11.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|