Gazeta Podatkowa nr 26 (1797) z dnia 1.04.2021
Podatek od nieruchomości za reklamę na cudzym gruncie
Firma wynajęła od innego przedsiębiorcy grunt pod nośnik reklamy. Czy za grunt ten musimy opłacać podatek od nieruchomości? Co z nośnikiem reklamy, czy należy uznać, iż jest to budowla również podlegająca temu podatkowi?
Czytelnicy wspominają o nośniku reklamy. Nośniki te mogą przybierać różne formy, np. tablic trwale związanych z gruntem, mocowanych śrubami do fundamentów bądź umieszczanych na żelbetonowych platformach. Jeżeli nośniki te spełniają definicję budowli, wówczas podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Budowlą w rozumieniu Prawa budowlanego, do którego odsyła ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak np. wolnostojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe.
Podatnikiem podatku od nieruchomości jest właściciel gruntu, lokalu czy budowli. Oddanie gruntu w najem lub dzierżawę nie powoduje w tym zakresie zmian. Jedynie w przypadku, gdy nieruchomość najmowana lub dzierżawiona jest od jednostki samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa, wówczas podatek ten płaci dzierżawca lub najemca.
Jeśli natomiast chodzi o nośnik reklamy posadowiony na wynajmowanym gruncie, to odpowiedź nie jest jednoznaczna. Można bowiem uznać, że jeżeli nośnik reklamy stanowi część składową nieruchomości w rozumieniu art. 48 Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2020 r. poz. 1740) jako urządzenie trwale związane z gruntem, jej właścicielem, w myśl reguły superficies solo cedit, jest właściciel gruntu. Jednocześnie jednak art. 47 § 2-3 powołanej ustawy stanowi, iż częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych. To zaś oznacza, iż wolnostojące tablice lub urządzenia reklamowe mogą być uznane za odrębny i samodzielny przedmiot praw rzeczowych, jeżeli istnieje techniczna możliwość ich odłączenia od gruntu bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości (naruszenia substancji) oraz jeżeli połączenie z gruntem nie ma charakteru stałego, a więc zostało dokonane jedynie czasowo dla przemijającego użytku, wówczas podatnikiem podatku w odniesieniu do takiego urządzenia jest najemca (por. wyrok NSA z dnia 16 maja 2019 r., sygn. akt II OSK 1652/17). W omawianej sytuacji konieczne jest zbadanie charakteru budowlanego samego nośnika reklamy.
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|