podatki lokalne, opłaty lokalne, podatek od nieruchomości, podatek rolny
A A A

Gazeta Podatkowa nr 26 (1797) z dnia 1.04.2021

Podatek od nieruchomości za reklamę na cudzym gruncie

Firma wynajęła od innego przedsiębiorcy grunt pod nośnik reklamy. Czy za grunt ten musimy opłacać podatek od nieruchomości? Co z nośnikiem reklamy, czy należy uznać, iż jest to budowla również podlegająca temu podatkowi?

Czytelnicy wspominają o nośniku reklamy. Nośniki te mogą przybierać różne formy, np. tablic trwale związanych z gruntem, mocowanych śrubami do fundamentów bądź umieszczanych na żelbetonowych platformach. Jeżeli nośniki te spełniają definicję budowli, wówczas podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Budowlą w rozumieniu Prawa budowlanego, do którego odsyła ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak np. wolnostojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe.

Podatnikiem podatku od nieruchomości jest właściciel gruntu, lokalu czy budowli. Oddanie gruntu w najem lub dzierżawę nie powoduje w tym zakresie zmian. Jedynie w przypadku, gdy nieruchomość najmowana lub dzierżawiona jest od jednostki samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa, wówczas podatek ten płaci dzierżawca lub najemca.

Jeśli natomiast chodzi o nośnik reklamy posadowiony na wynajmowanym gruncie, to odpowiedź nie jest jednoznaczna. Można bowiem uznać, że jeżeli nośnik reklamy stanowi część składową nieruchomości w rozumieniu art. 48 Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2020 r. poz. 1740) jako urządzenie trwale związane z gruntem, jej właścicielem, w myśl reguły superficies solo cedit, jest właściciel gruntu. Jednocześnie jednak art. 47 § 2-3 powołanej ustawy stanowi, iż częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych. To zaś oznacza, iż wolnostojące tablice lub urządzenia reklamowe mogą być uznane za odrębny i samodzielny przedmiot praw rzeczowych, jeżeli istnieje techniczna możliwość ich odłączenia od gruntu bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości (naruszenia substancji) oraz jeżeli połączenie z gruntem nie ma charakteru stałego, a więc zostało dokonane jedynie czasowo dla przemijającego użytku, wówczas podatnikiem podatku w odniesieniu do takiego urządzenia jest najemca (por. wyrok NSA z dnia 16 maja 2019 r., sygn. akt II OSK 1652/17). W omawianej sytuacji konieczne jest zbadanie charakteru budowlanego samego nośnika reklamy.

www.PodatkiLokalne.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.