Gazeta Podatkowa nr 12 (2095) z dnia 8.02.2024
Deklaracja na podatek od środków transportowych w spółce cywilnej
Wraz z dwoma kolegami założyliśmy spółkę cywilną. Do spółki wnieśliśmy ciągnik siodłowy z naczepą, od którego trzeba opłacać podatek od środków transportowych. Czy każdy z nas wspólników powinien złożyć odrębną deklarację na podatek od środków transportowych, czy wystarczy, że złożymy jedną wspólną? W jaki sposób powinniśmy opłacać podatek - czy należy podzielić go na części?
Spółka cywilna nie jest uznawana za przedsiębiorcę. Nie jest ona osobą fizyczną ani osobą prawną, ani jednostką organizacyjną wyposażoną w zdolność prawną. Przymiot przedsiębiorców posiadają natomiast wspólnicy spółki cywilnej. Jeśli samochód zostaje wniesiony do spółki cywilnej, to staje się współwłasnością jej wspólników, a obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach. Bez względu na wielkość udziału w pojeździe, każdy ze współwłaścicieli odpowiada za zobowiązania podatkowe w podatku od środków transportowych do pełnej wysokości i niezależnie od odpowiedzialności innych współwłaścicieli.
Jak wynika z art. 9 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70), jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych bądź prawnych, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach. Uiszczenie niepełnej kwoty podatku, np. przez jednego ze współwłaścicieli, nie spowoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego w odniesieniu do jego osoby. Dlatego nie należy dzielić podatku na części. Nadal wszyscy współwłaściciele będą zobowiązani do świadczenia danego podatku, aż do całkowitego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego (uiszczenia pełnej kwoty podatku), a organ podatkowy będzie mógł go dochodzić również od tego współwłaściciela, który dokonał częściowej wpłaty. Podatnik nie może skutecznie podnosić zarzutu uiszczenia "swojej" części podatku.
Jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność, każdy ze współwłaścicieli ma obowiązek złożyć odrębną deklarację na podatek od środków transportowych, w której wykazuje, iż przedmiot opodatkowania stanowi współwłasność. W załączniku do deklaracji DT-1A w części B "Dane dotyczące środków transportowych), w polu B.1. (Dane szczegółowe) wpisuje się dane o własności lub współwłasności danego pojazdu.
Jak już zaznaczono, w przypadku przedmiotów stanowiących współwłasność obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na współwłaścicielach. WSA w Rzeszowie w wyroku z dnia 2 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Rz 387/16, orzekł, iż prawa majątkowe do rzeczy nabytych w trakcie trwania spółki przysługują niepodzielnie wspólnikom spółki cywilnej. Majątek spółki cywilnej ma charakter współwłasności łącznej. Z tego względu, jeżeli wspólnicy w ramach spółki cywilnej nabyli prawo własności pojazdu, to na podstawie art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciąży na nich solidarnie. Sytuacja podatkowa kształtuje się odmiennie w przypadku, gdy dochodzi do zmian osobowych w spółce cywilnej, takich jak wystąpienie wspólnika ze spółki.
www.PodatkiLokalne.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
12.11.2024 (wtorek)
15.11.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|