podatki lokalne, opłaty lokalne, podatek od nieruchomości, podatek rolny
A A A

Gazeta Podatkowa nr 12 (2095) z dnia 8.02.2024

Deklaracja na podatek od środków transportowych w spółce cywilnej

Wraz z dwoma kolegami założyliśmy spółkę cywilną. Do spółki wnieśliśmy ciągnik siodłowy z naczepą, od którego trzeba opłacać podatek od środków transportowych. Czy każdy z nas wspólników powinien złożyć odrębną deklarację na podatek od środków transportowych, czy wystarczy, że złożymy jedną wspólną? W jaki sposób powinniśmy opłacać podatek - czy należy podzielić go na części?

Spółka cywilna nie jest uznawana za przedsiębiorcę. Nie jest ona osobą fizyczną ani osobą prawną, ani jednostką organizacyjną wyposażoną w zdolność prawną. Przymiot przedsiębiorców posiadają natomiast wspólnicy spółki cywilnej. Jeśli samochód zostaje wniesiony do spółki cywilnej, to staje się współwłasnością jej wspólników, a obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach. Bez względu na wielkość udziału w pojeździe, każdy ze współwłaścicieli odpowiada za zobowiązania podatkowe w podatku od środków transportowych do pełnej wysokości i niezależnie od odpowiedzialności innych współwłaścicieli.

Jak wynika z art. 9 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70), jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych bądź prawnych, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach. Uiszczenie niepełnej kwoty podatku, np. przez jednego ze współwłaścicieli, nie spowoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego w odniesieniu do jego osoby. Dlatego nie należy dzielić podatku na części. Nadal wszyscy współwłaściciele będą zobowiązani do świadczenia danego podatku, aż do całkowitego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego (uiszczenia pełnej kwoty podatku), a organ podatkowy będzie mógł go dochodzić również od tego współwłaściciela, który dokonał częściowej wpłaty. Podatnik nie może skutecznie podnosić zarzutu uiszczenia "swojej" części podatku.

Jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność, każdy ze współwłaścicieli ma obowiązek złożyć odrębną deklarację na podatek od środków transportowych, w której wykazuje, iż przedmiot opodatkowania stanowi współwłasność. W załączniku do deklaracji DT-1A w części B "Dane dotyczące środków transportowych), w polu B.1. (Dane szczegółowe) wpisuje się dane o własności lub współwłasności danego pojazdu.

Jak już zaznaczono, w przypadku przedmiotów stanowiących współwłasność obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na współwłaścicielach. WSA w Rzeszowie w wyroku z dnia 2 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Rz 387/16, orzekł, iż prawa majątkowe do rzeczy nabytych w trakcie trwania spółki przysługują niepodzielnie wspólnikom spółki cywilnej. Majątek spółki cywilnej ma charakter współwłasności łącznej. Z tego względu, jeżeli wspólnicy w ramach spółki cywilnej nabyli prawo własności pojazdu, to na podstawie art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciąży na nich solidarnie. Sytuacja podatkowa kształtuje się odmiennie w przypadku, gdy dochodzi do zmian osobowych w spółce cywilnej, takich jak wystąpienie wspólnika ze spółki.

www.PodatkiLokalne.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.