podatki lokalne, opłaty lokalne, podatek od nieruchomości, podatek rolny
A A A

Gazeta Podatkowa nr 29 (1279) z dnia 11.04.2016

Opodatkowanie stacji uzdatniania wody

Urządzenie techniczne w postaci stacji uzdatniania wody kotłowej niebędące urządzeniem budowlanym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, gdyż nie stanowi budowli w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz Prawa budowlanego.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

W zakładach produkcyjnych spółki znajdują się m.in. hale produkcyjne (hala spawalni, lakierni oraz odlewni). W jednej z takich hal (budynek lakierni) znajduje się stacja uzdatniania wody kotłowej. Stacja ta służy do przystosowania wody kotłowej (obiegowej) do wymaganych parametrów, niezbędnych do prawidłowej pracy kotłów. Zabezpiecza ona powierzchnię grzejną kotła przed narastaniem kamienia kotłowego, który znacznie pogarsza wymianę ciepła (tzn. wydajność cieplną kotłów). Składa się ona z dwóch zmiękczaczy jonowymiennych, naprzemiennie pracujących. Stacja ta nie posiada fundamentu i nie jest połączona z inną budowlą.

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy opisywana stacja uzdatniania wody stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

W jej opinii, w świetle przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przedmiotowa stacja uzdatniania wody nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Nie stanowi ona bowiem samodzielnego obiektu budowlanego, zamontowana jest wewnątrz budynku hali produkcyjnej i faktycznie stanowi instalację techniczną służącą przystosowaniu wody kotłowej (obiegowej) do wymaganych parametrów, niezbędnej do prawidłowej pracy kotłów.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Prezydent Miasta Poznania uznał za prawidłowe stanowisko zaprezentowane przez spółkę.

Na wstępie wskazał, iż opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podlegają nieruchomości oraz obiekty budowlane będące budowlą lub ich częścią związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Prezydent Miasta po przeanalizowaniu pojęcia "budowla" na gruncie przepisów Prawa budowlanego uznał, iż możliwe byłoby uznanie stacji uzdatniania wody za samodzielną budowlę i tym samym podlegałaby ona opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Jednakże w opisywanym przypadku warunek ten nie zostanie spełniony, bowiem przedmiotowa stacja (zgodnie z wyjaśnieniami spółki) nie została wzniesiona przy użyciu wyrobów budowlanych i tym samym nie stanowi obiektu budowlanego.

Organ podatkowy stwierdził, iż w opisywanym przypadku stacja uzdatniania wody może zostać uznana za urządzenie techniczne, lecz nie za urządzenie budowlane, gdyż nie jest związana z obiektem budowlanym. Tym samym nie wykazuje związku funkcjonalnego z obiektem budowlanym (w tym przypadku z budynkiem), bowiem zgodnie z zapewnieniami spółki służy wyłącznie do uzdatniania wody.

Mając na uwadze te wyjaśnienia Prezydent Miasta jednoznacznie wskazał, że stacja ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

(interpretacja Prezydenta Miasta Poznania z dnia 9 lutego 2016 r.)

www.PodatkiLokalne.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.