podatki lokalne, opłaty lokalne, podatek od nieruchomości, podatek rolny
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (762) z dnia 1.03.2012

Tablice reklamowe - podatek od nieruchomości

Czy wolno stojące tablice reklamowe, niezwiązane trwale z gruntem, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości? Kogo w tym przypadku obciąża obowiązek podatkowy - przedsiębiorcę czy właściciela gruntu?

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlega m.in. taki obiekt budowlany, który - będąc związany z prowadzeniem działalności gospodarczej - jest budowlą w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).

Kwestia opodatkowania podatkiem od nieruchomości tablic reklamowych budzi wiele kontrowersji. Również orzecznictwo sądowe dotyczące tej kwestii jest rozbieżne.

Wprawdzie zawarta w art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane definicja budowli wymienia - m.in. jako budowlę - tablice reklamowe trwale związane z gruntem, lecz fakt ten nie powinien mieć przesądzającego znaczenia dla wyniku dokonywanej oceny prawnej. Wprowadzenie przez ustawę - Prawo budowlane pojęcia tymczasowego obiektu budowlanego sprawia bowiem, że tablice reklamowe, bez względu na sposób związania ich z gruntem podlegają zaliczeniu do obiektów budowlanych - budowli (art. 3 pkt 5 w związku z art. 29 ust. 1 pkt 12 i ust. 2 pkt 6 tej ustawy). Czyniąc przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości budowle lub ich części (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) ustawodawca uzależnił ich opodatkowanie jedynie od faktu wykorzystywania budowli w działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub leśna. Skoro więc przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie uzależniają opodatkowania budowli od sposobu związania ich z gruntem, wolno stojące tablice reklamowe, o których mowa w pytaniu, powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości (tak wyroki NSA: z 20 stycznia 2012 r., sygn. akt II FSK 1405/10, z 5 stycznia 2011 r., sygn. akt II OSK 25/10, z 5 czerwca 2009 r., sygn. akt II FSK 295/08 i 296/08).

Jednakże w orzecznictwie prezentowane jest także stanowisko odmienne, wskazujące, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych pozostawia poza zakresem swojej regulacji zarówno obiekt małej architektury, jak też tymczasowy obiekt budowlany, wobec czego budowlą w rozumieniu tej ustawy jest wyłącznie tablica reklamowa trwale z gruntem związana.

Odnosząc się do tego stanowiska krytycznie, należy wskazać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2011 r., sygn. akt P 33/09, z którego nie wynika, aby tymczasowe obiekty budowlane zostały wyłączone spod regulacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, oraz na stanowisko doktryny, która zgodnie uznaje tymczasowe obiekty budowlane za przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości (patrz: Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Komentarz pod. red. W. Morawskiego, ODDK, Gdańsk 2009, str. 72 i nast.; L. Etel, S. Presnarowicz, G. Dudar, Podatki i opłaty lokalne. Podatek Rolny. Podatek Leśny. Komentarz, ABC, Warszawa 2008, str. 39).

Przy ustalaniu podatnika podatku od nieruchomości duże znaczenie ma ustalenie tego, czy obiekty budowlane (w tym tablice reklamowe) są trwale związane z gruntem w rozumieniu art. 47 § 3 Kodeksu cywilnego. Jeżeli tak, to płaci od nich podatek właściciel gruntu. Jeżeli nie - podatek płaci od nich ich właściciel, a właściciel gruntu płaci za grunt. Jeżeli natomiast tablice są zlokalizowane na gruncie Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, za grunt i za tablice płaci posiadacz gruntu.

 

www.PodatkiLokalne.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.