podatki lokalne, opłaty lokalne, podatek od nieruchomości, podatek rolny
A A A

Gazeta Podatkowa nr 19 (851) z dnia 5.03.2012

Zwolnienie z opodatkowania wynajętych nieruchomości

Wynajęcie przez spółkę nieruchomości dla organizacji pożytku publicznego celem prowadzenia przez nią nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego uprawnia spółkę do skorzystania ze zwolnienia w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Spółka wynajmuje nieruchomości od Skarbu Państwa, w związku z czym opłaca za nie podatek od nieruchomości. Część z tych powierzchni została podnajęta stowarzyszeniu, które posiada status organizacji pożytku publicznego. Stowarzyszenie to na podnajętej powierzchni prowadzi nieodpłatną działalność pożytku publicznego - prowadzi trening umiejętności zawodowych dla swoich podopiecznych - osób chorujących psychiczne.

W opinii spółki na mocy podpisanej umowy podnajmu w odniesieniu do tych powierzchni zastosowanie powinien mieć art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Stanowi on, że nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego podlegają zwolnieniu z obowiązku opodatkowania podatkiem od nieruchomości.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Zasadniczo opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:

  • grunty,
     
  • budynki lub ich części,
     
  • budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca przewidział w art. 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych katalog zwolnień w opodatkowaniu nieruchomości podatkiem od nieruchomości. Jedno z nich przewiduje zwolnienie w odniesieniu do nieruchomości lub ich części zajętych na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. Jak podkreślił Prezydent Miasta w wydanej interpretacji zwolnienie to ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, w związku z czym z opodatkowania zwolnione są nieruchomości bądź ich części w sytuacji, kiedy dany podmiot wykorzystuje je w określonym celu. Oznacza to, że zwolnienie ma także zastosowanie w odniesieniu do nieruchomości niebędących własnością organizacji pożytku publicznego, a jedynie przez nie zajmowanych. Z taką sytuacją mamy do czynienia w opisanym przypadku.

Prezydent w swojej interpretacji podkreślił, że pojęcie "zajęcia na prowadzenie danego rodzaju działalności" należy rozumieć jako faktyczne wykorzystywanie nieruchomości na konkretną działalność. Czyli w opisanym przypadku, aby można było skorzystać ze zwolnienia w opodatkowaniu, nieruchomości muszą być faktycznie zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego z wyłączeniem jakichkolwiek innych, w szczególności komercyjnych funkcji.

Oznacza to, że prowadzenie jakiejkolwiek działalności odpłatnej skutkuje brakiem podstaw do zastosowania zwolnienia.

(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 16 września 2011 r., nr PD-01.3120.8.17.2011.GK)

Komentarz redakcji 

Prezydent w wydanej interpretacji potwierdził, że zwolnienie wprowadzone przez ustawodawcę w art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (przedmiotowo-podmiotowe) ma zastosowanie również w sytuacji, kiedy nieruchomość jest wynajmowana. W wyroku z dnia 27 sierpnia 2010 r. Naczelny Sądy Administracyjny w Warszawie, sygn. akt II FSK 559/09, orzekł także, że do skorzystania z tego zwolnienia wystarczy sam fakt zajęcia całej bądź części nieruchomości na prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizację pożytku publicznego. Z uwagi na charakter tego zwolnienia ma ono zastosowanie nie tylko w odniesieniu do nieruchomości (bądź części) stanowiących własność organizacji pożytku publicznego, ale też dla tych, które ona wynajmuje bądź wydzierżawia na swoje potrzeby od innych podmiotów.

W tym samym tonie wypowiedział się także Prezydent Miasta Zamościa (interpretacja z dnia 19 września 2011 r., nr F.310.2011.MS). Odniósł się on do zwolnienia udzielanego w trybie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W tym przypadku chodziło o kwestię możliwości skorzystania ze zwolnienia w razie wynajęcia przez właściciela swoich nieruchomości stowarzyszeniu, które będzie je zajmowało w szczególności na potrzeby prowadzenia statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu.

www.PodatkiLokalne.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.