podatki lokalne, opłaty lokalne, podatek od nieruchomości, podatek rolny
A A A

Gazeta Podatkowa nr 42 (1708) z dnia 25.05.2020

Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości zespołu silosów

Zespół silosów, na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości, stanowi budowlę w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Taki obiekt budowlany nie spełnia przesłanek dla uznania go za budynek.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wnioskodawcą jest spółka prawa handlowego będąca podatnikiem podatku od nieruchomości. Spółka jest właścicielem gruntów, budynków oraz budowli położonych na terenie miasta Poznania, które łącznie tworzą kompleks. Jednym z obiektów go tworzących jest środek trwały wykorzystywany w prowadzonej działalności w postaci tzw. zespołu silosów. Zespół ten stanowi obiekt budowlany służący za magazyn słodu. Całość położona jest na żelbetowym bloku fundamentowym. Zespół silosów posiada stalową konstrukcję szkieletową. Natomiast obudowę obiektu (ściany) stanowi trapezowa blacha fałdowa, zamontowana na ryglach stalowych, mocowana do konstrukcji nośnej. Stropodach zbudowany jest z blachy fałdowej, która posadowiona jest na belkach stalowych. Na takiej konstrukcji szkieletowej zawieszone jest 14 silosów do magazynowania słodu o konstrukcji z profili walcowatych. Silosy te mają kwadratowy rzut poziomy o wymiarach w osiach 4 m × 4 m. W pozostałej części środka trwałego znajdują się m.in. stalowe pomosty obsługowe, klatka schodowa, winda towarowo-osobowa (wraz ze stalowym szybem) oraz urządzenia do transportu słodu. Stalowa konstrukcja szkieletowa jest przymocowana do żelbetowego bloku fundamentowego za pomocą śrub (zakotwiona).

Spółka wystąpiła z zapytaniem, czy przedmiotowy obiekt w postaci zespołu silosów (14 sztuk) należy uznać za budynek w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i tym samym opodatkować go podatkiem od nieruchomości naliczonym od powierzchni użytkowej.

Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowy obiekt powinien być traktowany jak budynek, bowiem spełnia on wszystkie kryteria zawarte w uregulowaniach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych kwalifikujące do kategorii budynków - jest trwale związany z gruntem, jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Prezydent Miasta Poznania uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Celem rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania zespołu silosów Prezydent odwołał się do orzecznictwa sądów administracyjnych. Wskazał, że w orzecznictwie ukształtował się pogląd, zgodnie z którym, nawet jeżeli obiekt budowlany zawiera wszystkie elementy, o których mowa w art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiada fundamenty i dach) nie oznacza to, że obiekt ten jest budynkiem w rozumieniu wskazanej regulacji prawnej. Tym samym, zdaniem Prezydenta Miasta, oparcie się wnioskodawcy wyłącznie na elemencie trwałego związania zespołu silosów z gruntem, wydzielenia zespołu silosów z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadania przez nie fundamentów i dachu, jako jedynych przesłanek decydujących o uznaniu zespołu silosów za budynek, a nie budowlę, jest błędne.

Prezydent wskazał, że w orzecznictwie sądów administracyjnych silosy służące do składowania np. zbóż czy cukru, ze względu na ich wyposażenie i związane z nim urządzenia oraz infrastrukturę, nie są traktowane jako budynki magazynowe, ale stanowią składnik systemu przekazywania i podawania surowca. Zatem, w jego ocenie, przedmiotowe silosy to budowle i, co do zasady, podstawę ich opodatkowania podatkiem od nieruchomości stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Poznania z dnia 19 marca 2020 r., nr Fn-XIV.310.2020)

 Komentarz redakcji 
Stanowisko zaprezentowane przez Prezydenta Miasta Poznania jest zgodne z poglądem prezentowanym przez sądy administracyjne w ostatnich latach.

Poza tym, w załączniku do Prawa budowlanego jako obiekty budowlane w kategorii XIX "Zbiorniki przemysłowe" wprost wymieniono: silosy, elewatory, bunkry do magazynowania paliw i gazów oraz innych produktów chemicznych. Zgodnie z przepisami zbiorniki należy traktować jako jeden z rodzajów budowli.

www.PodatkiLokalne.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.