podatki lokalne, opłaty lokalne, podatek od nieruchomości, podatek rolny
A A A

Gazeta Podatkowa nr 65 (1836) z dnia 16.08.2021

Opodatkowanie dystrybutorów na stacji paliw

Dystrybutory paliw płynnych i gazu znajdujące się na stacjach paliw podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na zasadach przewidzianych dla budowli.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Spółka jest właścicielem kilku stacji paliw, na których prowadzi sprzedaż paliw płynnych i gazu ziemnego. Dostarczanie paliw oraz gazu do pojazdów klientów stacji odbywa się przy użyciu nadziemnych dystrybutorów, które posadowione są na betonowych wysepkach. Dystrybutory te służą właściwemu pompowaniu paliw. Paliwo oraz gaz dostarczane przez dystrybutory do pojazdów są pobierane i odmierzane ze stalowych, podziemnych zbiorników, które magazynują paliwo (gaz) potrzebny dystrybutorom. Od strony technicznej przedmiotowe dystrybutory składają się z następujących elementów: obudowa, ekran informujący o ilości pobranego paliwa, komputer pokładowy, podzespoły mechaniczne (pompy, zawory) oraz węże nalewcze. Obecnie spółka wykazuje dystrybutory paliw i gazu oraz zbiorniki paliw i gazu do opodatkowania podatkiem od nieruchomości, jednakże powzięła wątpliwość co do zasadności odprowadzania tej daniny.

Zatem wystąpiła z zapytaniem czy dystrybutory paliw i gazu podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowle na podstawie przepisów art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach opłatach lokalnych w związku z art. 3 pkt 1, art. 3 pkt 3 oraz art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego.

W opinii spółki dystrybutory paliw i gazu stanowią urządzenia techniczne i nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowle na podstawie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz Prawa budowlanego. Poza tym zwracała uwagę, że dystrybutory paliw i gazu są funkcjonalnie powiązane ze zbiornikami paliwowymi, lecz pełnią one odrębną rolę od zbiorników. Jej zdaniem przedmiotem opodatkowania będą jedynie części budowlane oraz fundamenty przedmiotowych dystrybutorów.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Prezydent Miasta Wrocław uznał za nieprawidłowe stanowisko zaprezentowane przez spółkę.

Wskazał, iż w jego ocenie nadziemne zbiorniki na gaz i paliwa znajdujące się na stacji paliw są budowlami w rozumieniu Prawa budowlanego. Stanowią one całość techniczno-użytkową obiektu budowlanego, jakim jest stacja paliw. Ich przeznaczeniem jest dystrybucja paliw, gazu, co się odbywa poprzez gromadzenie paliw (gazu), przechowywanie, pompowanie, odmierzanie i wycenianie na potrzeby kolejnych transakcji. Natomiast dystrybutory paliw oraz gazu są urządzeniami technicznymi związanymi z obiektem budowlanym oraz zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Użytkowanie zbiorników oraz stacji benzynowej jest możliwe dzięki funkcji polegającej na odmierzaniu paliwa lub gazu oraz ich przemieszczaniu ze zbiornika do baku - wykonywanej przez dystrybutory. Urządzenia budowlane mają zapewniać możliwość użytkowania określonych obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem. Zatem podlegają opodatkowaniu.

(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Wrocław z dnia 30 czerwca 2021 r. nr WPO-DNT.310.1.2.2021.MBW)

 Komentarz redakcji 

W praktyce podatnikom wiele trudności sprawia prawidłowe kwalifikowanie, na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości, posiadanych obiektów i urządzeń.

W 2015 r. doszło do nowelizacji Prawa budowlanego, w wyniku której zmianie uległa definicja obiektu budowlanego. Obecnie poprzez obiekt budowlany traktować należy budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. W efekcie ustawodawca przestał posługiwać się pojęciem całości techniczno-użytkowej. Stąd spółka uznała, że dystrybutory paliw i gazu nie powinny być uznawane za część obiektu budowlanego i jednocześnie podlegać regulacjom Prawa budowlanego. W efekcie nie powinny stanowić przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Jednakże zgodnie z obowiązującymi interpretacjami i orzecznictwem administracyjnym obiekt budowlany na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości należy postrzegać jako obiekt kompletny. WSA w Lublinie w wyroku z dnia 17 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Lu 549/20, potwierdził, że pojęcie "instalacje umożliwiające użytkowanie obiektu z jego przeznaczeniem" jest terminem pojemnym w tym sensie, że obejmuje ono różne rzeczy umożliwiające prawidłowe, racjonalne wykorzystanie działań człowieka, wytworzone w procesie budowlanym. W tym ujęciu za budowle na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości należy uznawać nie tylko części budowlane, ale również obiekty wraz z zawartymi w nich urządzeniami.

www.PodatkiLokalne.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.