podatki lokalne, opłaty lokalne, podatek od nieruchomości, podatek rolny
A A A

Gazeta Podatkowa nr 48 (1089) z dnia 16.06.2014

Zwolnienie z opłaty uzdrowiskowej dla pacjentów szpitali

Osoby przebywające stacjonarnie czy całodobowo w szpitalach uzdrowiskowych zobowiązane są do ponoszenia opłaty uzdrowiskowej. Nie ma w tym przypadku zastosowania art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który zwalnia z obowiązku ponoszenia opłaty miejscowej i uzdrowiskowej osoby przebywające w szpitalach.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wnioskodawca prowadzi swoją działalność gospodarczą głównie w oparciu o przepisy ustaw: o działalności leczniczej oraz o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Świadcząc usługi z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego pobiera opłatę uzdrowiskową od osób korzystających ze stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych. W art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ustawodawca przewidział zwolnienie z obowiązku pobierania opłaty w odniesieniu do osób przebywających w szpitalach. W związku z tym wnioskodawca zwrócił się z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi, czy zwolnienie to ma też zastosowanie w stosunku do pacjentów przebywających w szpitalach uzdrowiskowych.

W opinii wnioskodawcy osoby przebywające w szpitalu uzdrowiskowym nie są zwolnione z obowiązku regulowania przedmiotowej opłaty.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Prezydent Miasta rozpatrując złożony wniosek o wydanie interpretacji uznał za prawidłowe stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę.

Przypomniał, że opłata uzdrowiskowa pobierana jest od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska na zasadach określonych w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach.

Podmioty zwolnione z obowiązku jej regulowania zostały wyszczególnione w art. 17 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jedno ze zwolnień dotyczy osób przebywających w szpitalach. W tym miejscu organ podatkowy uznał za konieczne zdefiniowanie pojęcia "szpital". Według ustawy o działalności leczniczej jako szpital traktuje się przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego, w którym podmiot ten wykonuje działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. Chodzi w tym przypadku o wykonywane całą dobę kompleksowe świadczenia zdrowotne polegające na diagnozowaniu, leczeniu, pielęgnacji i rehabilitacji, które nie mogą być realizowane w ramach innych stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych lub ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych. Świadczeniami szpitalnymi są także świadczenia udzielane z zamiarem zakończenia ich udzielania w okresie nieprzekraczającym 24 godzin. Z kolei pod pojęciem stacjonarne i całodobowe świadczenie zdrowotne inne niż świadczenie szpitalne rozumieć należy świadczenia opiekuńcze, pielęgnacyjne, paliatywne, hospicyjne, świadczenia z zakresu opieki długoterminowej, rehabilitacji leczniczej, leczenia uzależnień, psychiatrycznej opieki zdrowotnej oraz lecznictwa uzdrowiskowego, udzielane pacjentom, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednio urządzonych, stałych pomieszczeniach.

Natomiast, jak uznał Prezydent Miasta, pojęcie "szpital uzdrowiskowy" to tylko jedna z nazw zakładu lecznictwa uzdrowiskowego. Stwierdził, że taką samą placówką jest sanatorium uzdrowiskowe, przychodnia uzdrowiskowa czy zakład przyrodoleczniczy. W związku z tym udzielenie zwolnienia dla pacjentów szpitali uzdrowiskowych wymagałoby rozciągnięcia go też na osoby przebywające w wymienionych placówkach.

(pisemna interpretacja przepisów prawa podatkowego Prezydenta Miasta Świnoujście z dnia 3 marca 2014 r., nr WPO.310.1.2.2014)

Komentarz redakcji
Należy podkreślić, że dotychczasowe orzecznictwo sądowe w tym zakresie w większości przypadków prezentuje odmienną interpretację art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Sądy administracyjne orzekając w sprawach stają na stanowisku, że przepis ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie daje podstaw, aby różnicować szpitale ze względu na rodzaj świadczonych usług czy też miejsce ich świadczenia (por. wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 lipca 2013 r., sygn. akt I SA/Kr 804/13).

www.PodatkiLokalne.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.