podatki lokalne, opłaty lokalne, podatek od nieruchomości, podatek rolny
Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
A A A

Gazeta Podatkowa nr 78 (1223) z dnia 28.09.2015

Jaka stawka podatku od nieruchomości dla mieszkania?

W przypadku prowadzenia działalności na całości lub części powierzchni mieszkania w sposób wykluczający wykorzystanie mieszkania na cele mieszkaniowe należy stosować stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast jeżeli, mimo prowadzenia działalności gospodarczej na całości lub części mieszkania, nie są wyłączone jego funkcje mieszkalne, to wówczas należy zastosować stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla lokali mieszkalnych.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatnik jako właściciel budynków mieszkalnych jest podatnikiem podatku od nieruchomości. Wnioskodawca posiada w swoich zasobach lokale mieszkalne, w których na części lub na całej powierzchni prowadzona jest działalność gospodarcza, bez urzędowej zmiany przeznaczenia lokalu. Po otrzymaniu zgłoszenia o prowadzeniu działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym właściciel żąda oświadczenia, czy mieszkanie w części przeznaczonej na działalność gospodarczą nadal spełnia swoją funkcję mieszkaniową.

Podatnik zwrócił się o odpowiedź na pytanie, czy w opisanej sytuacji prawidłowe jest naliczanie podatku od nieruchomości według stawki obowiązującej dla budynków lub ich części przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy prowadzenie działalności gospodarczej na części lub całości mieszkania wyklucza wykorzystanie go na cele mieszkaniowe.

W jego opinii, w przypadku prowadzenia działalności na całości lub części powierzchni mieszkania w sposób wykluczający dalsze wykorzystanie mieszkania na cele mieszkaniowe, należy stosować stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, natomiast jeżeli prowadzenie działalności gospodarczej na całości lub części mieszkania nie wyklucza jego dalszego wykorzystania na cele mieszkaniowe, to należy zastosować stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla lokali mieszkalnych.


ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:

Organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko zaprezentowane przez podatnika.

Prezydent wskazał, że konieczność opodatkowania lokalu mieszkalnego stawką wyższą przewidzianą w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zachodzi w sytuacji, gdy lokal mieszkalny jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.

Na kwalifikację przeznaczenia lokalu nie wpływa natomiast to, na jakiej powierzchni prowadzona jest działalność gospodarcza. Ważne jest, czy zachowuje on funkcję mieszkalną.

W konsekwencji Prezydent Miasta uznał, że jeżeli pomimo prowadzenia działalności gospodarczej na całości lub części mieszkania nie są wyłączone jego funkcje mieszkalne, to należy zastosować stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla budynków lub ich części mieszkalnych, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Leszna z dnia 10 lipca 2015 r., nr DW.310.1.2015.ZJ)

www.PodatkiLokalne.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.